Pyramidy v Gíze
Přidal/a svrcha dne April 09 2011 18:13:41
Mezi roky 2600 a 2200 př. n. l. faraoni stavěli velkolepé pyramidy, své monumentální hrobky. Na západním břehu Nilu jich postavili více než 9. Tyčí se do výše od 10 do 137 metrů. V nejstarším období bývali významní Egypťané pohřbíváni v tzv. Mastabách, hrobkách s plochou střechou, postavených z nepálených cihel.Novinka
Mezi roky 2600 a 2200 př. n. l. faraoni stavěli velkolepé pyramidy, své monumentální hrobky. Na západním břehu Nilu jich postavili více než 9. Tyčí se do výše od 10 do 137 metrů. V nejstarším období bývali významní Egypťané pohřbíváni v tzv. Mastabách, hrobkách s plochou střechou, postavených z nepálených cihel.
Pozdější faraoni stavěli hrobky stále vyšší, z pískových bloků, a natolik prostorné, aby se do nich vešla rakev i všechny věci, jež byly postaveny v Gíze pro faraony Menkaureho, Rachefa a Chufua. Uvnitř měly slepé chodby a dveře z kamenných kvádrů zmást zloděje a znemožnit jim vyloupení pohřební komory. I Přes ochranná opatření byly všechny hrobky nalezeny prázdné.
Velkou pyramidu postavilo za 25 let 30 000 placených dělníků, nikoli otroků. Pískovcové kvádry o hmotnosti přibližně 5 tun – asi jako dodávková auta – táhli na válečcích vzhůru po rampách podél stěn pyramidy. Dělníci rampy kropili vodou, aby byly kluzké.

Žebřík do nebe
Asi roku 2600 př. n. l. postavil stavitel Imhotep pro faraona Džosera první pyramidu. O šesti obrovských stupních pyramidy se tvrdilo, že jsou žebříkem do nebe, po němž faraon po smrti vystoupí. Stupně pyramidy se zvedají do impozantní výšky 62 metrů.

Kdo byla Sfinga?
Sfinga, strážkyně pyramid v Gíze, je 20 metrů vysoká. Má tělo lva a lidskou hlavu, jíž ovšem větší část obličeje chybí – noc byl v 15. století poškozen náboženskými fanatiky. Roku 1798 sloužila hlava Napoleonovým vojákům jako cvičný terč. Další škody způsobily prudké písečné bouře. Americký archeolog Mark Lehner vytvořil pomocí počítače model původního obličeje Sfingy a domnívá se, že zobrazuje faraona Rachefa.
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat